Muratcan Atak | Webmaster Blogu

Son Twitler


Reklam


SoundCloud


Unix Nedir ve Avantajları Nelerdir

Muratcan AtakMuratcan Atak

unix

1960’lı yıllarda her bilgisayar donanımına özgü, bilgisayar dilinde gerçekleştirilmiş olan , donanımı ile birlikte verilirdi. Dolayısı ile her yeni işlemci/bilgisayar donanımı ile yeni bir gerçekleştirilirdi. Bu nedenle değiştikçe üzerinde çalışmakta olan uygulamalarında değiştirilmesi gerekirdi.

1969 yılında ’den bir ekip sürekli değişen işletim sistemi ve onun neden olduğu karışıklıklardan kurtulmak için adı verilen işletim sistemini tasarlayıp gerçekleştirimine başladılar. Amaçları çeşitli işletim sistemlerinde görmüş oldukları olumlu özellikleri bir araya toplarlamak ve mümkün olduğu kadar donanımdan bağımsız bir işletim sistemi gerçekleştirmekdi. Yeni işletim sistemini geliştirecek olan ekip, İşletim sisteminin çekirdeğinde mümkün olduğu kadar aynı yıllarda geliştirilmiş olan C dil kodu kullandılar ve makinaya özgü kodları (ing. assembler) en aza indirgediler.

Böylece diğer üretici firmalar yeni bir donanım sistemi çıkartacaklarında yalnızca makinalarına özgü kodları kendi donanımlara uygulamaları yeterli oldu. Bu büyük yenilik ve UNIX’in sağlamakta olduğu uygulama programlama arayüzü (ing. APIApplication Programming Interface) –ki büyük ölçüde C diline dayanıyor- tüm Unix’lerin üzerinde çalışacak uygulamaların geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Donanım değiştikçe yapılması gereken tek işlem ilgili uygulamanın C derleyicisi ile yeniden derlenmesidir.

Unix işletim sistemi, ilk defa çeşitli kavramları bir araya getirmiş ve günümüzde mevcut işletim sistemlerinin temellerini oluşturmuştur.

Çok Görevli: (ing. multi-tasking) Bir işletim sisteminin birden çok görevi/işlemi aynı anda çalıştırabilmesi özelliğidir. Görevler birden çok işlemci varsa paralel, tek işlemci varsa paralelmişcesine (belli zaman dilimlerinde işlemciye anahtarlanarak) çalıştırılır.

Çok Kullanıcılı: (ing. multi-user) Bir işletim sisteminin birden fazla kullanıcıya aynı anda hizmet verebilmesidir.

Taşınabilir: (ing. portable) İşletim sisteminin farklı donanım mimarileri ile çalışabilmesi özelliğidir. Unix işletim sistemleri bir çok donanım ile yalnızca çok az kod değişikliği gerektirerek farklı platformlarda çalışabilmektedir. Bu uyumluluk sayesinde Unix işletim sistemi şu anda mevcut olan tüm mimarilerle birlikte çalışabilmektedir.

Yüksek Performanslı: (ing. high performance) Unix işletim sistemlerinde görsellikten çok basitlik ön plandadır. Bu basitlik ve yalınlık işletim sistemi ve üzerinde çalışmakta olan uygulamalar için yüksek performans sağlamaktadır.

 

Unix İşletim Sistemi NEDİR

 

Unix, çok kullanıcılı (multiuser) ve aynı anda birçok işi yapabilen (multitasking) bir işletim sistemidir. Daha çok program geliştiren kişiler için düşünülmüş bir sistemdir. Komut yorumlayıcı programlar (shell) aracılığı ile kullanıcı ve bilgisayar sisteminin iletişimi sağlanır. UNIX 1969 yılında Bell Laboratuarlarında doğmuş ve 80 li yıllar ile birlikte çok popüler bir işletim sistemi olmuştur. Özellikle akademik dünyada iş istasyonları üzerinde çok yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Bunda biraz da işletim sisteminin gelişmeye-geliştirilmeye açık olması çok önemli bir rol oynamıştır. Linus Torwalds ile birlikte 80 li yılların başında piyasada kodları ile dolaşmaya başlayan LINUX kişisel bilgisayarlarda kullanılmaya başlanmış ve kullanıcı sayısı gün geçtikçe artmıştır. Kendiliğinden ve çok değişik kaynaklar ve yollardan geliştirildiği için piyasada çok değişik UNIX vardır, mesela ULTRIX, AIX, System V, BSD, Digital UNIX, vb. Fakat bu farklı UNIXler kullanıcılar tarafından komut yorumlayıcı programlar (Shell) sayesinde bir zorluk çekmeden kullanılmaktadır.

Yazı Hakkında Yorumlar 0
Henüz bu makalaye yorum yapan olmadı, ilk sen yapmak istermisin ?