Muratcan Atak | Webmaster Blogu

Son Twitler


Reklam


SoundCloud


SİTE HIZI VE SEO

Muratcan AtakMuratcan Atak

Bir sitenin mevcut hızı ziyaretçi sayısına, SEO’ya, Alexa sıranızın yükselmesine (ki bunu SEO içine de dahil edebiliriz) etki edebilmektedir. Çünkü kullanıcıların büyük bir kısmı hızlı sitelerde daha fazla zaman geçirme eğilimi içerisindedir.

Bir kullanıcının hızınızdan ötürü sizin sitenizde daha fazla zaman geçirmesi Google açısından önemlidir. Çünkü Googlesitenizi sıralamaya tabi tutarken bu gibi kriterleri baz alarak değerlendirmektedir. Sitenin hızını bu anlamda artırabilmeniz mümkündür. Bunun için ilk olarak sitenizin vitrini olan görselleri düşük boyutlu görsellerden oluşturmanız gerekiyor. Bunun için Photoshop programını kullanarak ekleyeceğiniz yüksek boyutlu resimleri “Web İçin Kaydet” diyerek 3 MB boyutunda bir görseli 300 KB boyutuna indirebilirsiniz bu şekilde resim boyutu değişmez lakin kalitesi düşer kalitesinin düşmesi daha hızlı açıldığından bizim için avantajdır.

Ek olarak Cache yani sayfa ön yüklenmesi sağlanarak sayfa boyutlarını mysql sorgularını düşürerek siteyi daha hızlı hale getirebilirsiniz. Bunu ilerliyen günlerde farklı makalede paylaşacağım.

Site hızına etki daha birçok dinamik faktör’ün varlığından bahsedilebilir ancak bu faktörlerin hepsi ayrı bir başlık altında incelenmelidir. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Yazı Hakkında Yorumlar 0
Henüz bu makalaye yorum yapan olmadı, ilk sen yapmak istermisin ?