Muratcan Atak | Webmaster Blogu

Son Twitler


Reklam


SoundCloud


Marka Tescil ve Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır

Muratcan AtakMuratcan Atak

 

xs

Marka tescil ve başvuru işlemleri başvurunun yapıldığı tarihten başlayarak bir yıl içerisinde onay sonucu verilmektedir. Yapılan başvurular sekiz aylık ön incelemeler sonucunda marka bülteninde ilan edilir. İlandan sonraki üç aylık süre zarfında itiraz hakkı bulunmaktadır, marka tescil için bu sayfaya gidin. Üç aylık sürenin bitiminden sonraki bir aylık sürede ise itiraz değerlendirme işlemleri sonuçlandırılmaktadır. Geçilen bu prosedürlerin ardından marka tescil onayı verilip verilmeyeceğine karar verilir. Marka tescil başvurusu için ilk olarak başvuru yapılan marka hakkında ön bilgi toplanmasında fayda vardır. Bilgi toplama işleminin olumlu bir şekilde sonuçlanması durumunda başvuru dosyası oluşturulur. Marka Tescil onayı alınmasından itibaren markanın beş yıl içerisinde kullanım zorunluluğu vardır. Koruma süresi ise başvurulan tarihten itibaren on yıllık sürmektedir. İşlemler için başvuru gerçek kişiler tarafından yapılıyorsa isim, soy isim, doğum tarihi, doğum yeri ve açık adresi istenmektedir. Tüzel kişilerde ise ticari unvan ve açık adres belgeleri istenmektedir. Marka tescil başvurusu yapan kişinin vergi dairesi, sanayi odası, ticaret odası, ticaret sicili veya esnaf sicilinden alınan ticaret, üretim gibi hizmet sınıfını gösteren faaliyet belgesi talep edilmektedir. Sunulacak hizmet ya da mal için kullanılması planlanan markanın logo, yazı punta ve karakterleri ve bu karakterlerin uygulamada kullanıldığı ambalaj ve etiket örnekleri istenmektedir. Markanın kullanılması planlanan hizmet ya da ürünlerin listesi hazırlanmalı ve listenin içeriğinde genel tabirlerden kaçınılmalıdır.

Marka Tescil İşlem Süreleri

Marka tescil itirazı olmadığı takdirde tescil süresi yaklaşık on beş ay da tamamlanmaktadır. Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan inceleme ve araştırma altı – yedi ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Daha sonra marka bülteninde ilan yayınlanır. Marka bülteninin kanuni yayın süresi üç aydır. Bu süre içerisinde benze ya da diğer marka sahipleri tarafından itiraz hakları bulunmaktadır. Bu süre içerisinde itiraz edilmezse marka tescil işlemlerine başlanır; harç ve evrak eksiklerinin tamamlanması ile yaklaşık olarak 3 aylık süre zarfında marka tescil ile alakalı olan belge alınır, marka sınıflarına buradan erişebilirsiniz.

Marka Tescil Sonrası Yapılan İşlemler ve Gerekli Belgeler

Marka tescil alan başvuru sahipleri ticari unvan, adres, devir, lisans, veraset yolu ile intikal işlemlerinden kaynaklanan değişiklikleri bildirmekle yükümlüdür. Marka tescil sonrasında yapılan işlemler için bildirilmesi gereken belgeler ise şunlardır.

Vekâletname (yapılan bütün değişikliklerde verilmelidir.)

Marka tescil belgesinin aslı ( marka yenileme ve itiraz haricinde yapılan bütün değişikliklerde verilmelidir.)

Faaliyet belgesi (marka yenileme, adres değişikliği ve itiraz haricinde yapılan bütün değişikliklerde verilmelidir.)

Unvan ve nev’i değişikliğini gösteren ticaret sicil gazetesi (marka sahiplerinin unvan nevi değişikliklerinde verilir.)

Noterden onaylı devir sözleşme belgesi ( Marka satış ya da devir işlemlerinde verilir.)

Mahkeme tarafından verilen veraset ilan belgesi ( Veraset ile intikal değişimlerinde verilir.)

Lisans sözleşmesi noter onaylı ( Lisans değişiklerinde verilmelidir.)

Yazı Hakkında Yorumlar 0
Henüz bu makalaye yorum yapan olmadı, ilk sen yapmak istermisin ?