Muratcan Atak | Webmaster Blogu

Son Twitler


Reklam


SoundCloud


Kerry’nin Kahire Ziyareti

Muratcan AtakMuratcan Atak

ABD Dışişleri Bakanı Kerry:
“Mısır, sivil, seçilmiş, demokratik bir hükümetle temsil edilirse iki ülke arasındaki ilişki daha güçlü olacak”
“ABD Mısır ilişkileri yardımla tanımlanamaz”

Resmi temaslarda bulunmak üzere Mısır’ın başkenti Kahire’ye gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Mısır, sivil, seçilmiş, demokratik bir hükümetle temsil edilirse iki ülke arasındaki ilişki daha güçlü olacak” dedi.

Mısırlı mevkidaşı Nebil Fehmi ile görüşmesinin ardından ortak basın açıklaması yapan Kerry, terörle mücadele başta olmak üzere eğitim, sağlık ve özel sektörün geliştirilmesi için Mısır’a destek olmaya devam edeceklerini belirterek “Mısır’daki geçici yönetim ve geleceğini belirleyecek olan halkla işbirliğimiz devam edecek” diye konuştu.

“Mısır’daki mevcut yönetimin yol haritasını uygulama konusundaki hassasiyetini memnuniyetle karşılıyoruz” ifadesini kullanan Kerry, Mısır’ın sivil ve seçilmiş bir yönetimle temsil edilmesinin ilişkileri daha da güçlendireceğini ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı, “ABD, Mısır halkı ve ülkesinin bir dostudur” dedi.

ABD’nin Mısır’a yönelik askeri yardımı askıya alma kararına da değinen Kerry, yardımın askıya alınmasının bir ceza olmadığını vurguladı. Yardım konusunun Mısırlı mevkidaşı Fehmi ile yaptığı görüşmede kısaca ele alındığını ifade eden Kerry, Mısır makamlarının söz konusu kararın nedenini anlayışla karşıladığına inandığını dile getirerek, “ABD-Mısır ilişkileri yardımla tanımlanamaz” ifadesini kullandı. 

Kerry,  ülkede sivilleri ve güvenlik güçlerini hedef alan terör saldırılarının bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini belirterek, bu çerçevede kiliseleri hedef alan saldırıları da kınadı.

Mısır’da siyasi ve demokratik süreçte atılacak adımların yanısıra ekonomik kalkınmanın da  önem taşıdığını söyleyen Kerry, ” Mısır halkı ekonominin geliştiğini ve yaşam kalitesinin iyileştiğini görmek istiyor” ifadesini kullandı.

Mısır’da 3 Temmuz’daki darbenin ardından bu ülkeyi ilk kez ziyaret eden Kerry’nin, birkaç saat süreceği belirtilen temasları çerçevesinde Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile de bir araya gelmesi bekleniyor. – Kahire

Yazı Hakkında Yorumlar 0
Henüz bu makalaye yorum yapan olmadı, ilk sen yapmak istermisin ?