Muratcan Atak | Webmaster Blogu

Son Twitler


Reklam


SoundCloud


Google+’da Username Kullanmaya Başlayın!

Muratcan AtakMuratcan Atak

Google’ın sosyal ağı, Google+ üzerindeUsername kullanımı başladı. Artıkprofillerinize ya da Google+ sayfalarınızaözel URL alabiliyorsunuz. Google, kullanıcılarına e-posta göndermeye başladı ve bu akşam itibari ile birçok kullanıcıGoogle.com/+kullanıcıadı şeklinde özel URL adreslerini alıyor.

Yalnız ufak bir sorun var! Google+, profillerde URL kullanımını kısıtlamış. Sizin için otomatik bir Username oluşturuyor ve size e-posta gönderiyor. Bu usernameyi kabul ediliyorsunuz.

Username için size göndermiş olduğu e-posta içerisinden URL AL tıkladığınız zaman size bir öneri veriyor. Öneriler ise, profil isminiz ve soyadınız şeklinde belirlenmiş.

google.com/+HamzaŞamlıoğluTEAkolik

Bu kullanıcı adını beğenmediyseniz değiştirebileceğinizi söylüyor. Farklı bir URL talep edin bağlantısında, sizden URL’yi yazmanız istenmekte. Bu URL’i yazdığınız zaman talep ediyorsunuz.

Eğer Google amcamız beğenmezse vermiyor!

Benim profil ismim Hamza Şamlıoğlu (TEAkolik) olarak geçmekte. Doğal olarak bana,  Google.com/+HamzaŞamlıoğluTEAkolik önerisinde bulundu. Bu öneriyi elbette ki sevmedim.  Farklı bir URL talep edin bağlantısına tıkladım.  Google.com/+TEAkolik şeklinde yazdım. Her ne kadar değiştirme sebebi olarak,  ”Bu çevrimiçi ortamda yaygın olarak kullandığım addır”seçeneğini işaretlesem de, bir türlü bana bu +TEAkolik URL adresini vermedi.

Neymiş?  Bu URL adresi kullanılamıyormuş…

Neyse yardım bölümünden bir form bulup, derdimi yazdım. Madem önerilen URL adresini beğenmeyip, değiştirme seçeneği koydunuz? O halde, değiştirebilmemiz lazım değil mi?

Maalesef…

Google politikaları öyle her şeye izin vermiyor.  Neyse, umarım benimki gibi bir sorunla karşılaşmazsınız ve kendi kullanıcı adınızı alabilirsiniz.

Eğer kullanıcı adı almak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.  Baştan söyleyeyim. Şuan herkese açık değil, sanırım belirli gruplar halinde bölüm bölüm açılıyor. Aşağıdaki adımlarda almazsanız biraz bekleyin, yakındır size de URL alabilirsiniz e-postasını ulaştırırlar.

Google+ Özel URL Almak için;

Özel URL, doğrudan profilinize veya sayfanıza bağlanan kısa ve hatırlaması kolay bir web adresidir. Örneğin, YouTube’un Google+ sayfası, kullanıcıları kendi sayfasını ziyaret etmek üzere google.com/+YouTube adresine yönlendirebilir.

Uygunluk gereksinimlerini karşılıyorsanız Google+ hesabınız veya sayfanız için özel bir URL alabilirsiniz. Bu, Google+ profilinize veya sayfanıza önceden atanan özel URL’lerden birini seçebileceğiniz anlamına gelir. Önceden atanmış özel URL’ye bağlı olarak, onu kendinize özgü hale getirmek için birkaç harf veya rakam eklemeniz de gerekebilir.

Özel URL’ler, Google+ Kullanıcı İçeriği ve Davranış politikalarına ve Google+ özel URL kullanım şartlarına uygun şekilde kullanılmalıdır.

Özel URL alınmasına ilişkin gereksinimler

Kullanıcılar için uygunluk:

Yerel Google+ sayfaları için uygunluk:

Yukarıdaki ölçütlere uygunsanız Google+ sayfanızın veya Profilinizin üst tarafında bir bildirim görürsünüz.

Başlamak için Özel URL al düğmesini tıklayın. Alternatif olarak, Profilinizdeki “Hakkında”sekmesinden, Google+ URL’nizin altında yer alan “Talep Et” bağlantısını tıklayın.

Onaylanan URL’lerinizi göreceksiniz. Birden fazla seçenek görüyorsanız hoşunuza en çok gideni seçin. Özel URL’yi kendinize özgü hale getirmeniz için sizden birkaç rakam veya harf eklemeniz istenebilir.

a. Lütfen cep telefonu numaranızı girin.
b. Telefon numaranızı bilen kullanıcıların sizi Google hizmetlerinde bulmasını kolaylaştırmak için kutuyu işaretleyin.
c. Size gönderilen kod için telefonunuzu kontrol edin.
d. Kodu kutuya girin.
e. Doğrula’yı tıklayın.

Onaylandıktan sonra bu URL Google+ sayfanıza veya Profilinize bağlanır, bu nedenle her şeyin tamamen istediğiniz şekilde olduğundan emin olun. URL’niz onaylandıktan sonra onu değiştirme isteğinde bulunamazsınız. Emin olduğunuzda Onayla’yı tıklayın.

google.com/+ozelURL/posts
google.com/+ozelURL/about (hakkında)
google.com/+ozelURL/photos (fotoğraflar)
google.com/+ozelURL/videos (videolar)
google.com/+ozelURL/plusones (artı birler)

Özel URL’nizi değiştirme

Özel URL’nizin büyük harf kullanımını veya aksanlarını/fonetik işaretlerini değiştirmek istiyorsanız şu adımları uygulayın:

Hadi kolay gelsin ve URL adresleriniz hayırlı olsun!

Benim Google+ URL adresim halen daha eski! Yapacak bir şey yok +MuratcanAtakGoogle_Username-300x194’i vermezse hiç kullanmam daha iyi!

Yazı Hakkında Yorumlar 0
Henüz bu makalaye yorum yapan olmadı, ilk sen yapmak istermisin ?