Muratcan Atak | Webmaster Blogu

Son Twitler


Reklam


SoundCloud


Aptal Telefon Kullanıyoruz!

Muratcan AtakMuratcan Atak

Telefonlarımız akıllanmaya başladı da acaba biz bunu görebiliyor muyuz? Maalesef ki göremiyoruz. Görmeyi bıraktım aldığımız cihazların birçok özelliğini kullanmadığımız da aşikar…

Artık telefonlar o kadar akıllandı ki, yolda giderken onlara sesli olarak en yakın çay dükkanını sorsak bize hemen tarif  verebiliyorlar. Üstelik harita üzerinde navigasyon cihazından farksız olarak…

_ 100 metre sonra sola dön

… şeklinde bizi yönlendirebiliyorlar. Günümüz dünyası teknoloji ile hem daha kolay, hem de daha karmaşık işlerin basite indirgenmiş bir hali ile karşımızda! Tek eksik olan bizlerin cahilliği!

Bugün sigara içmeye bahçeye çıktım. Yoldan geçen bir kişi bana “Dergiler Sokak Nerede?”şeklinde soru sordu. Hemen tarif ettim. Adam mutlu mesut yoluna gitti. Ardından 25-30 yaşlarında biri daha geldi. Aradan 5 dakika geçmemişti. Bir adres sormak istediğini söyledi.

Bir an dikkatim adamın elindeki telefona gitti. Samsung Galaxy S3 kullanıyordu. O teknoloji harikası cihaz elinde artist artist beklerken adres sorması ilgimi çekmişti.

Tamam itiraf ediyorum. Teknoloji merakım yüzünden Galaxy S3 dikkatimi çekmişti!

Neyse, dayanamadım sordum. 

_ Elinizdeki telefon Samsung Galaxy S3 değil mi?

_ Evet

_ Peki internet bağlantınız var mı?

_ Evet

_ Peki şarjınız var mı?

_ Evet de ne alaka?

Adam uyuz olmuştu. “Sana ne lan benim telefonumdan” diyecek gibi oldu.  Hemen çayımı kenara koyup adamın yanına yürüdüm. Telefonu rica ettim. Sonra içerisinden Google  Maps’ı açarak sorduğu adresi girdim.

Google Maps hemen navigasyonu gösterdi. Bulunduğumuz sokağın 3 sokak arka tarafında bir adres! Adama…

_ Telefonu gösterip telefonunuzdaki yolu takip ederseniz sizi söylediğiniz sokağa götürecektir. 

dedim. Önce biraz afalladı yalan değil! Neye uğradığını şaşırmış da olabilir. Hatta bu afallama sırasında biraz daha afallasın diye (ibnelik işte)…

_ Bu telefonun GPS özelliği var. Aynı zamanda harita özelliği de! Bulunduğunuz konumu bu nokta ile gösteriyor. Gideceğiniz sokak ise, mavi ile işaretli. Siz yürüdükçe bulunduğunuz nokta ekran üzerinde hareket edecektir. 

Adamın sesi soluğu kesildi. Hiç gıkını bile çıkaramadan yoluna devam etti. Bir an arkasını dönüp aval aval baktığını da hatırlıyorum. Aslında bir teşekkür etmek için tekrar döndüğünü tahmin ediyorum ama o şaşkınlık ona yetmişti. Bir daha da kimseye adres sormayacağına eminim…

Evet, aptal telefon devrini çoktan kapattık!

Artık akıllı telefonlar kullanıyoruz. Yüzlerce hatta binlerce lira verip aldığımız şu canavarların özelliklerini de kullanmayı öğrensek? En azından bu telefonların “Alo” demekten öteye bir dizüstü bilgisayar gibi çalıştığını düşünmeye başlasak iyi olur.

Bu cihazlar bir bilgisayar kadar iyi iş yapabiliyorlar. Sizlere etrafınızdaki dükkanlardan tutun da, hava durumuna kadar her şeyi sunabilme imkanına sahipler. Sadece onları kullanmak gerekiyor.  Kullanmak için de çok akıllı olmanız gerekmiyor. Bu cihazlar hayatımızı kolaylaştıran, teknoloji harikaları!

Aksi takdirde elinizdeki cihazların APTAL değil, bizlerin Cahil olduğu çok belli oluyor…smartphone-300x211

Yazı Hakkında Yorumlar 0
Henüz bu makalaye yorum yapan olmadı, ilk sen yapmak istermisin ?